2017. március 21., kedd

5 tipp a kémia tanuláshoz

Sokan kerestek meg azzal az askomon, hogy adjak tippet, hogy hogy érdemes kémiát tanulni és nekem mik váltak be és hogy én hogy tanultam meg. Azt gondolom, hogy a matek után ez az a tárgy, amihez nagyrészt az kell, hogy értsd és szeresd, különben nagy szenvedés is lehet belőle és érezheted azt, hogy a Marson vagy, mikor az egyre bonyolódó és egymásra épülő dolgok jönnek... Ezért én azt tanácsolom így elöljáróban nektek, hogy ne álljatok izomból rögtön úgy neki, hogy "utálom, nem értem, nem vagyok jó belőle", hanem próbáljátok megszeretni, megérteni és adjatok neki időt, mert higgyétek el, hogy egyébként az egyik legizgalmasabb tárgy és roppant mód logikus, ha következetesen tanultok!

Na de lássuk akkor az én 5 tippem:
  1. Nagyon elcsépelt és nagyon strébernek hangzó, de figyelj órán, kövesd a tanárt és kérdezz, ha nem érted! Hidd el sokkal könnyebb dolgod lesz, ha ott akkor helyben megérted, mert ezzel egyrészt már valamennyire első kören rögzül az agyadban valamennyi belőle, így otthon sokkal egyszerűbben és gyorsabban fogod tudni teljesen magadévá tenni az adott anyagot. Másrészt azért sok kis összefüggés nincs leírva a könyvekben vagy a tanárod szolgálhat olyan magyarázatokkal, példákkal, amik segítségével sokkal egyszerűbb megérteni a dolgokat, úgyhogy azt gondolom, hogy tényleg megéri végig figyelni és koncentrálni (egyébként szerintem minden tárgynál, de ennél különösen). Ha valamit nem értesz, ne szégyelld és kérdezz! Ha ott nem érted, de a tanár elmagyarázza helyére kerül a dolog és kerek egész lesz a fejedben, vagy ha nem is érted rögtön, de leírod, otthon tudsz rajta gondolkozni. Magadtól viszont nagy valószínűséggel nem jönnél rá, ha nem érted egyáltalán... és hát az a lényeg, hogy megértsd és aztán jól teljesíts belőle, nem? De! Mit számít, hogy az osztályban lehet, hogy emiatt strébernek tartanak? Ez nem ciki, sőt! Légy büszke rá, hogy te jó akarsz lenni belőle és meg akarod érteni, nálam már hatalmas plusz pontod van és az én szememben sokkal "menőbb" vagy, mint azok, akik kigúnyolnak ezért vagy hátráltatják az órát... 
  2. Jegyzeteld ki, írd le sokszor, gyakorold be! Ezt már az általános tanulási tippek bejegyzésemben is ajánlottam amúgy nektek, de a kémiánál külön fontosnak tartom, mert itt nem csak annak segítség ez, aki vizuális vagy így szeret tanulni, hanem mindenki másnak is. Ugyanis van ugye a sok képlet, vegyjel, egyenlet, amit ha sokszor leír az ember idővel rögzül, könnyebben eszébe jut és tudja társítani aztán. Így olyan dolgok is berögzülnek, amiket olvasva vagy kimondva azt gondolod, hogy "omg, ezt sosem fogom tudni megjegyezni" vagy a nehezebb, számodra semmihez nem köthető dolgok is hamarabb rögzülnek. Erre egy példa a saját életemből: Na3AlF6 a kalkopirit összegképlete ugyebár és mikor vettük órán gondoltam, hogy ez a legbonyolultabb (akkor) képlet és tuti el fogom felejteni és ez volt az egyik, ami a legelevenebben élt bennem egész nap, egész évben és azóta is mindig eszembe jut erről a témáról... Vagy a sok kristályvizes sónál is, csak úgy lehet szerintem jól berögzíteni, hogy melyikhez hány víz tartozik, hogy leírja az ember sokszor. Akkor bevésődik és onnantól kezdve egyértelmű, hogy a rézgálic 5 (CuSO4 x 5 H2O) és a Glauber-só 10 (Na2SO4 x 10 H2O) vízzel kristályosodik és sosem kell rajta többé gondolkoznod, legyen szó elméletről vagy számolásról!
  3. Ha már a számolást megemlítettem.... csinálj sok számolást, gyakorold otthon is sokat az órán tanult és bemutatott gondolkodásmeneteket és ezt mindaddig csináld, míg már a feladat elolvasása után nem tudod rögtön, hogy hogy indulj el, mit hova milyen rendszer szerint írj fel! A számításoknál rengeteg feladat van, az egyszerűbbektől az egészen nehezekig, de a legtöbbre ráhúzható egy séma vagy több típusfeladat összerakásából áll, amiket ha külön-külön már milliószor megcsináltunk és begyakoroltunk, akkor eszünkbe fog jutni és könnyebben fogunk aztán boldogulni a nehezebb feladatokkal itt. Illetve sokszor mehet ez aztán robotszerűen, hiszen egy klasszikus két táblás higításos vagy egy kristályvizes sós esetleg egy termokémiai reakciót kísérő hőváltozásokat mindig ugyanúgy kell felvezetni, kijegyzetelni és kiszámolni és ha ezt az ember megtanulja illetve sokat gyakorolja, akkor nem lehet gond aztán sem a cetliknél, sem a nagyobb volumenű dolgozatoknál.
  4. Ismétlés a tudás anyja! Ez szerintem minden tárgynál igaz, de azért itt is fontosnak tartom kihangsúlyozni, mert azt tapasztalom, hogy sokan azért nem figyelnek erre és mindig csak az aktuális, legújabb anyagot tanulják meg, abból készülnek fel és váratlanul éri őket, ha a feleléskor vagy egy-egy cetli/első pados során ismétlőkérdést tesz fel a tanár és nem tudják rá a választ. A kémia roppant logikus tárgy, ha valóban következetesen és óráról órára tanul az ember, viszont van sok olyan lexikális része, amit úgymond csak bemagolni lehet, mert most abban, hogy melyik anyagnak milyen a halmazállapota, a színe vagy mennyire reakcióképes esetleg hogy milyen anyagokkal reagál, az inkább olyan dolog, amit el kell fogadni és meg kell tanulni és kevésbé kell érteni vagy nem is lehet nagyon túlmagyarázni. Ezek szilárd és kész tények, amiket tudni kell kapásból bármikor és ezeket a legkönnyebb elfelejteni sokszor, ha nem ismétel az ember. Nyilván nem a színét, de azt, hogy vajon ennek volt nagyobb az olvadás és forráspontja vagy annak... Ha nem ismétel az ember elszáll a tudás egy része, amit aztán úgyis meg kell tanulni... Ezenkívül, ha folyamatosan ismétlünk is csak magunkon segítünk... Mert egyrészt nem lep meg, ha a tanár visszakérdez a múlt heti anyagra is illetve sokkal egyszerűbb úgy felkészülni egy nagyobb, témazáró vagy több leckét átívelő dolgozatra, ha már nagyrészt mindegyiket tudjuk és frissen is tartjuk, mintha elölről kellene tanulni az egészet... Tudnék erről még órákig írni, de remélem értitek és legalább egy emberre hatottam ezzel a hosszú érveléssel! :D
  5. Kérj segítséget, ha nem megy! Ezt a pontot is ugyanolyan fontosnak tartom, mint az összes többit, hiszen sokan szégyellnek segítséget kérni a tanártól, egy külön tanártól, esetleg egy osztálytárstól/idősebb diáktól. Pedig ebben nincsen az égvilágon semmi ciki dolog vagy bármi, ami miatt szégyenkezni kellene. Mindenki másban jó, mindenkinek más fekszik és mindenkit más érdekel, így hiába beszéltem én most itt nagy lelkesen a kémiáról, lehet hogy sokatoknak vagy legalább is egyeseknek végig felállt a szőr a hátukon és azt gondolták, hogy oké, de én hiába akarnék jó lenni belőle, nem értem.... Ezzel semmi gond nincs, mert tényleg mindenki másból jó, nekem ez feküdt, ment jól és érdekelt mindig is a biosz és a matek mellett, míg másnak (és lehet épp nektek is) a töri vagy az irodalom. Én azokkal voltam úgy, hogy bár kitűnő voltam 12 évig, így azokból is minden félévkor és év végén is 5-ös voltam, de sosem érdekelt, kötött le vagy nem tudtam volna ilyen lelkesítően beszélni róla. Ezzel csak azt akarom kifejezni, hogy ne érezd magad emiatt kisebbnek vagy rosszabbnak és kérd valaki olyan segítségét, aki ért hozzá és hidd el szívesen fog tanácsot adni, magyarázni. Nálunk is így volt ez gimiben, én mindig szívesen magyaráztam kémiát, ha kérdeztek tőlem a nem faktosok vagy akár a faktos társaim is (bár az ritkább volt nyilván) illetve az askomon is látható néha 1-2 ilyen kémiás kérdés, amire hosszan, magyarázva válaszolok.... Úgyhogy ne féljetek és ne szégyelljetek segítséget kérni! ;)
Remélem, hogy hasznos volt ez a bejegyzés és hogy megválaszoltam a fejetekben felmerülő kérdéseket  és meghoztam a kedvüket egy kis (vagy nagy) kémiázáshoz! ;) 
Ha bármilyen egyéb kér(d)ésetek, észrevételetek van, azt írjátok meg nekem itt megjegyzésben vagy askon kérdésben(http://ask.fm/Fruuuuzsiiii) vagy a blogos instán üzenetben(https://www.instagram.com/azegyedisegertek/) vagy emailben(azegyedisegertek@gmail.com)!
Ezenkívül, mint ahogy azt már említettem, az Instagramon várlak titeket a sok-sok egyéb kép mellett inspiráló, elgondolkoztató idézetekkel!:) 

Mindenkinek további szép estét és ne felejtsétek, hogy #azegyedisegertek! ;)♥

Fr

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése