2016. február 17., szerda

Tanulási tippek

Szia! Tudsz nekem segiteni hogy hogyan tanuljak jobban. Annyira szeretnek jo jegyeket szerezni hogy a szuleim buszkek legyenek ram. Legyszives segits😔❤️

Erre a kérdésre szeretnék egy kicsit részletesebben válaszolni.
1. Ami az első és legfontosabb, hogy higgy magadban!!! Meg tudod csinálni, képes vagy rá:) Én hiszek benned! Biztosan elcsépeltnek tűnik ez az “Állj hozzá optimistán!” dolog, viszont tényleg ez a mozgatója sokszor a dolgoknak. Ezzel kapcsolatban elmesélek majd egy történetet, de az biztos, hogy a rettegés, félelem, kishitűség blokkolja az agyad és akadályoz a céljaid elérésében. 
2. Rendszeresség. Ez a második dolog, amit a legfontosabbnak tartok. A tanulás sajnos(?) nem olyan dolog, amit nem baj, ha halogat az ember a végtelenségig, ugyanis az általános iskolában, gimiben/szakközépben és a főiskolán/egyetemen is előbb-utóbb úgyis lesz valamiféle számonkérés és valljuk be sokkal egyszerűbb egyszerre megtanulni egyik napról a másikra 8 oldalt, mint 88-at. Egyik az hogy könnyebb is, másik, hogy a tudás jobban megmarad, van ideje leülepedni, van időd megérteni a dolgokat. Persze van olyan, hogy nem tud az ember valamiért aznap tanulni, de én azt ajánlom, hogy törekedjetek aztán annak a bepótolására és így nem lesz gondotok azzal, hogy aztán már megtanulhatatlan mennyiség marad 1 délutánra a számokérés előtt.
3. Fontossági sorrend és figyelem. A mai modern világban egyre inkább felmerülő “probléma” véleményem szerint, hogy a sok kis kütyü és internetes felület eltereli az ember figyelmét a tanulásról. Gondolok itt arra, hogy sokan inkább leülnek suli után facebookozni vagy tévét nézni esetleg tumblizni és aztán az a világ “beszippantja”, aztán képtelenség onnan kirángatni és a könyvek felé ültetni. Én mindig is az a típusú “jó diák” voltam, aki ha hazaért a suliból rögtön leült tanulni és fel sem állt addig, míg nem végzett a tanulnivalójával. Tudom nehéz az embernek rávenni magát 5/6/7/8/9/sok óra után, hogy tanuljon, de szerintem azzal mindenki egyetért, hogy akkor még nehezebb, ha a géptől kell elszakadni és úgy belekezdeni. A másik dolog az, hogy mikor tanultok akkor nem tartom jó ötletnek, hogy ott a telefon. (Oké, nem álszenteskedek, én is telefonfüggő vagyok, ezért mindig ott az Iphoneom mellettem, viszont nekem mindig némán van, így nem pittyeg, sőt sokszor le is fordítom, hogy ne lássam milyen értesítés jött, mert az akkor kizökkent és úgysem bírom ki, hogy ne nézzem meg és az idő… idő… idő… Szóval szerintem jobb, ha a tanulás időtartamára offoljátok kicsit ezeket, mert azonkívül, hogy eltereli a figyelmetek, megsokszorozza a tanulásra szánt időt.
4. Találd meg a neked legtöbbet segítő kis praktikákat! :)Ezt magadnak kell kitapasztalnod, hogy neked mi segít a tanulásban, mi az amitől jobban megérted a dolgokat, jobban emlékszel rá, gyorsabban haladsz stb. Leírom nekem milyen kis “trükkjeim” vannak, de még egyszer hangsúlyozom, ez személyre szabott, lehet másnak nem segít, de nekem ezek a bevált módszerek. 
  • szövegkiemelő: azt hiszem senkinek nem kell bemutatnom, hogy miről van szó, egyszerű, olcsó, mégis nagyszerű. Nekem szükségem van rá, én nem is tudok úgy tanulni, ha nincs kiszövegkiemelőzve a tanulandó anyag. Tudom az idő elteltével egyre többet kell tanulni és egyre több a lényeges, így sokszor az oldalon kb. 2 sor marad fehéren és sokan mondják, hogy így felesleges a szövegkiemelő, de nekem akkor is szükségem van rá és szerintem sokat segít.
  • Írd le! Sok olyan tárgy van, pl. kémiánál a képletek, reakciók, nyelveknél a szavak, amelyeket jobb begyakorolni és sokszor csak akkor jön rá az ember, hogy nem volt elég nézegetni és olvasgatni, mikor a dogában erőteljesen gondolkozik, hogy az a hidroxil-csoport a 2. vagy a 3. C atomon volt-e vagy az Ackerschachtelhalm-ot hogy is kell helyesen írni. Ezenkívül én azt tapasztaltam magamon, hogy amit leírok az jobban rögzül, ezért én sokszor alkalmazom ezt a technikát. Ennek az egyetlen és egyben legnagyobb hátránya, hogy időigényes, ami pl. egyetemen elég nagy hátrány, de azért még így is igyekszem beszúrni azokból a tárgyakból, amiből segít, ha leírom.
  • Post-it. Nekem ezek is segítenek, szeretem megjelölni, hogy épp hol tartok, vagy ráírni kis adatokat még, esetleg a témához kapcsolódó tétel címét vagy képleteket, mikor mit, rendszerezésre is kiválóan alkalmas, azon kívül, hogy baromira feldobja a füzetünket, könyvünket;)
  • Színes tollak, STABILO tűfilcek, zselés tollak. Talán már feltűnt, hogy kicsit írószer- és tanszermániás is vagyok egyben, úgyhogy nem meglepő, hogy ezekért is odavagyok, de azon kívül, hgy színesebbé, szebbé teszik a jegyzeteket, segítenek egy gyors átfutásnál a lényeg kiemelésében, ugyanis én ezeket arra alkamazom, hogy a címeket, a fontos szavakat, képleteket, idegen szavakat vagy kihangsúlyozottan szó szerint tudandó részeket szoktam ezekkel írni, így amikor óra/felelés/demó/vizsga előtt csak arra van már idő, hogy átfussam a szememmel a dolgokat, sokat segítenek ezek a címszavak, hogy beugorjon mégis miről kell beszélnem majd.
  • Nyelvtanuláshoz. Ez a szövegkiemelős részhez tartozik, azonban annak egy speciális és egy adott témára koncentráló ága, úgyhogy külön írok róla. Én német haladó osztályba jártam gimiben és világ életemben a német állt az első helyen az idegen nyelvek közül és így van ez a mai napig is. Ezért mikor a gimiben rengeteg német szót, kifejezést kellett megtanulnunk napról napra, hétről hétre kitaláltam azt a módszert, hogy a sima szövegkiemelőzés helyett úgy emelem ki őket, hogy az már segítsen nekem a tanulásban, így a nőnemű szavak pink, a hímneműek kék, a semleges neműek citromsárga, az igék narancssárga és a kifejezések zöld kiemelést kaptak. Ez révén, hogy vizuális típus vagyok megkönnyítette a névelő kérdését, mert mindig emlékeztem rá, mikor írtam a szódogát vagy mondtam fel a szavakat, hogy a Brustkrebs kék volt, úgyhogy az tuti, hogy der lesz. 
  • Mondd ki, mondd fel, mondd el! A leírás mellett az is sokat segít, ha hangosan mondod fel a leckét, mert szerintem jobban rögzül, emellett kiderül, hogy mi nem megy, ugyanis ha csak fejben magadban mondod fel, gyakran előfordul, hogy ilyen gondolataid támadhatnak: “ahaaha ezt tudom… igen, ez a rész is megy… óó ezt nem mondom el, mert hosszú, de szerintem erre emlékezni fogok stb..” Ha viszont kimondod, rögtön kiderül, hogy lehet nem is emlékeznél rá… Felmondhatod másnak is, ha szeretnéd (anyukádnak, barátodnak, barátnődnek, osztály/csoportárssadnak, tesódnak), mert az is segít, ők is tudnak kontrollálni és az már kicsit a vizsgaszituációt vagy a felelést idézi. Én pl. mindig anyukámat nyúztam/nyúzom ezekkel.. (szegény:D)
  • Kutakodj! Az interneten már rengeteg hasznos anyagot találni, ami segíthet az adott anyag megértésében, sok pdf fájl, cikk és videó van, ami tanító jellegű, azonban a wikipedia cikkeket kezeld fenntartással, nem mindig helyes és hiteles minden rajta! Nagyon jó videók vannak youtubeon pl a természettudomány, orvostudomány témában, amiket én láttam mind hiteles volt, igaz német nyelven.. 
  • Tanulj csoportban vagy osztály/csoporttárssal!Sokan esküdnek, hogy ez a legjobb megoldás, én azonban nem rajongok érte…
  • Igyál!  No persze nem alkoholt…:D Az agynak szüksége van a kellő vérmennyiségre a rendes munkához és koncentrációhoz, amit a víz bevitel is befolyásol.
  • Kezdd a nehezebbel! Tudom sokan mondják, hogy jobb a könnyű tárgyakkal kezdeni, azonban szerintem, jobb túlesni a nehezén és nem lefárasztani az agyunk sok kicsi könnyűvel, hogy mire a nehézre jutsz ne tudj konceentrálni és gondolkozni. Én mindig a nehezebbel kezdem vagy az új anyagokkal.
  • Ismételj! Ismétlés a tudás anyja, tartja a mondás… és nem hazudik.. muzsáj a régebb tanult ismeretket is felfrissíteni, különben hamar elfelejtődnek, aztán kezdhetjük előről az egészet:(
  • Rendszerezz! Vezess jegyzetfüzetet/leckefüzetet/határidőnaplót, amiben a dogák/tzk/demók/vizsgák időpontját felírod, esetleg a házit vagy a fontosabb kérdéseid, stb… sokat segít ha összegyűjtöd egy helyen, ami eszedbe jut és aztán a még hiányzó részekre tudsz összpontosítani:)
  • Aludj! Ez az egy, amit én olyan 6/7 éve nem tartok be sajnos, mert túl sokat tanulok… De a szervezetnek szüksége van az alvásra, hogy regenerálódjon, hidd el sokkal jobban fog menni az a másnapi felelés, ha lefekszel mondjuk 1-kor, mintha fél 4-ig nyomnád… és aludnál 2,5 órát..
  • Étrendkiegészítők. Ezeket nem igazán ismerem, de ettől a szeptembertől én is elkezdtem GINGKO BILOBA kapszulát szedni, ami elvileg segíti az agyműködést és a koncentrálóképességet is fokozza, nagy reményeket fűztem/fűzök hozzá és szerintem segít valamennyit, legalábbis eddig úgy érzem:D Sok memóriajavító és hasonló kapszulát lehet kapni, én speciel a dm-ben vettem, nézzetek szét, hátha találtok valami jót:)
  • Kávé, energiaital. Ez a két dolog, ami szerintem folyamatos vitatémát szolgáltat az embereknek, hogy kell-e vagy sem, hasznos-e vagy inkább egészségtelen. Ízlés dolga, de én eléggé Eitalfüggő vagyok, már gimi óta rendszeresen iszok suliidőben, tudom, hogy rengetegen szidják és hogy cukros és stb, de úgy gondolom ezenkívül eléggé odafigyelek arra, hogy mit eszek és iszok és ennyi egészségtelen belefér, mert igenis nekem segít!! A kávét kb 19-20 évig utáltam, de úgy fél éve vagy 1 éve elkezdtem tejeskávékat inni illetve a Starbucksban a Caramell Frappuccinot és eléggé megszerettem ezeket is, ezt nem olyan mennyiségben iszom, mint az Eitalt, de azért ezt is iszok minden héten, viszont csakis tejesen szeretem, pl. most 1-2 hete a mekis karamellás jegeskávéjára esküszöm, de soha nem fogja nálam az energiaitalt kiütni, nekem az ami segít egy előadásmaraton szünetében vagy egy esti tanulásnál, mikor már nem fog az agyam..
  • Optimista hozzáállás! Ezzel kezdtem és ezzel is zárnám a tanácsaim, ez az ami az “elkötelező lépés” a sikeres tanulás irányába. Muszáj hinned benne, hogy sikerül és ha esetleg becsúszik egy rossz jegy akkor nem feladni, hanem a javítás, küzdés, az “azért is megcsinálom” lehetőségét látni benne:)
Tapasztalatból mondom, hogy megéri ;))

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése