A mai bejegyzésben ezúttal nem csak a saját bőrömről fogok nektek mesélni (ahogy azt egyébként máskor szoktam) - bár természetesen arról is lesz szó -, hanem mindegyikről, amit én ismerek. Lesz szó itt magukról a
bőrtípusokról illetve arról is, hogy melyik bőrtípusra mit érdemes használni - persze ezt csak laikusként írom le nektek, mivel engem érdekel a téma és szoktam benne nézegetni, informálódni és egy jó ideje a rutinom is tudatosan állítom össze és igyekszek minél több figyelmet fordítani arra, hogy milyen termékeket illetve terméktípusokat használok. Na de akkor vágjunk is bele és kezdjünk a bőrtípusokkal!
Négy alap bőrtípust különböztetünk meg:
- normál,
- száraz,
- zsíros,
- kombinált/vegyes,
(+ érzékeny),
illetve ezek kombinációi.
Mindenhol fogok ajánlani terméktípusokat, de ami minden bőrre nagyon jól alkalmazható és hasznos, az a Foreo. Nekem
Foreo Luna Play Plus-om van és imádom - igazi megváltás és valóban jelentősen hozzájárul a bőröm állapotához. Véleményem és az ajánlások szerint, ez valóban minden bőrre jó, úgyhogy ha eddig gondolkoztatok rajta, hogy nektek jó lehet-e és hogy megéri-e az árát, akkor én csak támogatni tudlak benne titeket, hogy kipróbáljátok - higgyétek el imádni fogjátok!
Normál bőrtípus
Mit is jelent ez a széles körben használt kifejezés? Azt, hogy a bőrünk kiegyensúlyozott állapotban van, tehát se nem zsíros, se nem száraz.
Jellemző rá, hogy:
- kiegyensúlyozott és hidratált
- nincsenek rajta sem zsírosan fénylő, sem száraz foltok
- puha, rugalmas, kellemes tapintású
- tiszta, zárt ("láthatatlan") pórusokkal rendelkezik
- egyenletes bőrtónus és bőrszín.
E felsorolást elolvasva azt hiszem nincs olyan személy, aki ne ilyen bőrre vágyna, hiszen ez a "tökéletes", ami azért valljuk be keveseknek adatik meg. De ne keseredjetek el, ha nektek nem ilyen a bőrötök alapból, hiszen törekedni lehet ezen állapot elérésére, erről majd beszélünk a pont rád jellemző résznél! ;)
Ápolása, kezelése: különleges kezelést nem igényel, de természetesen az ápolás itt is fontos. Normál bőrre való arctisztítókkal és sminklemosókkal tisztítható és mivel több dolgot is elbír igénytől függően alkalmazható rá akár habzó-, akár olajos arctisztító/sminklemosó. Persze itt is figyelni kell, hogy hogyan reagál a bőr, de alapvetően itt bármilyen állagú terméket ki lehet próbálni, ha kíváncsiak vagyunk. Ápolás téren is egyszerű a megoldás: normál bőrre való arckrémek minden márka kínálatában megtalálhatóak, így ezen a téren is könnyű dolga van az illetőnek. Természetesen a normál bőrre is ráfér időnként az extra ápolás, táplálás vagy éppen tisztítás, méregtelenítés, így hasznos lehet az arcmaszkok használata, de itt is normál bőrre valóban kell elsősorban gondolkozni. Az hogy mivel egészíti ki az ember normál bőrűként az arcápolási rutinját, az már csak az ő fantáziáján és bőrápolási mániája fokán múlik, ugyanis normál bőrre is vannak lotionok, eszencia sprayk, mindenféle egyéb arcápoló sprayk, olajok és még sorolhatnám. Úgy gondolom, hogy a lehetőségek tárháza végtelen, de mivel nincsen normál bőröm, így konkrét termékeket nem tudok ajánlani erre a bőrtípusra, de rengeteg véleményt találtok a Notinon, ha rákerestek a normál bőrre való termékekre illetve sok hasznos leírást is, úgyhogy ezek alapján már szuper termékekre bukkanhattok. :)
Száraz bőrtípus
Ezen típusba tartozók bőre kevesebb faggyút termel, mint a normál bőrtípusúaké. A faggyúhiány miatt kialakul a lipidhiány, melynek következményeképpen a víz nem tud a bőrben maradni, így az kiszárad. Ezenkívül ez a lipidhiány azért is probléma, mert ez szolgál védőpajzsként a külső hatásokkal szemben.
Jellemző rá, hogy:
- kevés faggyútermelés,
- dehidráltság,
- száraz, érdes tapintatú,
- hámlásra való hajlam/hámló foltok, területek,
- húzódó, viszkető érzés,
- fakó, fénytelen bőr,
- vékony ráncok hamarabbi megjelenése a kritikus területeken.
Ezek (szinte) mindegyike jellemző az összes száraz bőrűekre, de elég nagy különbségek vannak azért még a csoporton belül is. Valakinek "csak" folyton "szomjas" a bőre, de nem viszket és nem hámlik, valaki viszont nem tud megszabadulni a hámlóan fájó száraz foltoktól a gazdag, tápláló krémek használata mellett sem.
Ápolása, kezelése: Azonkívül, hogy nyilván itt is nagyon fontos a megfelelő arctisztító és arclemosó megtalálása és használata (a habzó arctisztítókat érdemes kerülni, mert az száríthat), rendkívül fontos a bőr hidratálása, táplálása. Értelemszerűen a száraz bőrre való krémekkel kell rendszeresen és tudatosan ápolni a bőrünket és amit én kifejezetten szeretek és ajánlok még a száraz bőrre, hiszen nekem rengeteget segítettek azok a különböző olajok. Az én egyik legnagyobb kedvencem és megmentőm az a
Bio-Oil ápoló olaj, ami testre és arcra egyaránt használható, de ugyanennyire szeretem a Nuxe többfunkciós olaját is. Ugyancsak kifejezetten szeretem a kétfázisú micellás vizeket, a tápláló arcmaszkokat és a jó kis hidratáló arcpermeteket, primereket, amelyek mind-mind hozzájárulnak az arcom plusz hidratáláshoz és nagymértékben megkönnyítik az életemet, úgyhogy ezt mindenképpen tudom ajánlani számotokra is, ha ti is száraz bőrűek vagytok. Végül, de közel sem utolsó sorban pedig, ami még elengedhetetlen egy száraz bőrű arcápolási rutinjában az egy jó kémiai hámlasztó és/vagy arcradír. Én régebben csak arcradírt használtam, aztán kizárólag kémiai hámlasztókat, egy ideje azonban mindkettő típust - itt szerintem mindenki magán tudja kitapasztalni, hogy mit bír el a bőre, neki mi segít inkább, de érdemes velük tenni egy próbát, mert eget rengető a különbség ha használja az ember őket és ha nem. A kémiai hámlasztásról én is írtam régebben és érdemes jobban utána olvasni mielőtt belevágtok, de a száraz bőrre egyébként általánosságban az AHA savak a megfelelőek.
Zsíros bőrtípus
Ezen bőrtípusba tartozó emberek bőre fokozott faggyútermeléssel bír. Ezt nagyon sok tényező befolyásolja és jelentkezhet akár időszakosan is, de most lássuk akkor, hogy akinek alapvetően ilyen a bőre, annak mi állhat a hátterében. Ilyen például a hormonrendszer, hormonális változások, a genetika, a gyógyszerek, egyes kozmetikumok használata és nem utolsó sorban a stressz.
Jellemző rá, hogy:
- fokozott faggyútermelés,
- zsírosan fénylő bőrfelszín,
- tág, jól látható pórusok,
- egyenetlen bőrtónus,
- sokszor gyulladt,
- vastagabb bőr,
- pattanások, mitesszerek, akár aknék.
Itt arra térnék ki pluszban, hogy van egy korcsoport, ahol gyakran megjelenik ez a bőrtípus, ez pedig a tinédzser kor. Persze olyan is van, hogy valakinek később is zsíros lesz a bőre, de sokan "kinövik" és nem kell egész életükben a pattanásokkal és a fénylő arcukkal bajlódni. Ennek hátterében főként a hormonális változások állnak, de van egy jó hírem: ezeket nagyon szépen kordában lehet tartani és kezelni a kifejezetten tinik ilyen problémás, pattanásos bőrére való termékekkel.
Ápolása, kezelése: Bár minden eddiginél is, de itt talán még fontosabb a nagyon alapos arctisztítás és méregtelenítés. Nyilván a zsíros bőrre való termékeket keressük ebben a kategóriában is, de kifejezetten jól működnek a zsíros bőrön a habzó arctisztítók (a száraz bőrűekkel ellentétben). Vannak összetevők, amiket egyértelműen a zsíros bőrre ajánlottak, mint a teafaolaj például, ami valóban hatásos és több típusú arcápolási termékben is elérhető. Nyilván itt is van millió szuper termék, de mivel nem vagyok zsíros bőrű, így nem tudok konkrét termékeket ajánlani nektek, de itt is ajánlom a Notinos módszert, ott biztosan szuper termékekre bukkantok. Amit viszont még így is tudok, hogy két tévhit is él a társadalomban a zsíros bőr kezelésével kapcsolatosan. Az egyik az, hogy mindenből csak az extra szárító hatású termékeket kell használni és átesnek a ló másik oldalára és szétszárítják az arcukat, ami szintén nem jó és egyébként egy ördögi körbe keverik magukat ezáltal. A másik pedig az, hogy zsíros bőrűként nem kell arckrémeket, hidratálókat használni - természetesen ez sem igaz, hiszen a zsíros bőrűeknek is szükségük van a hidratálásra, az ápolásra, csak más összetételű krémekkel. Rengeteg kifejezetten zsíros bőrre való krém érhető már el, úgyhogy szemezgessetek közülük nyugodtan és valóban használjátok is őket, hiszen nektek is szükségetek van rá. :)
Kombinált/vegyes bőrtípus
Itt pedig arról van szó - ahogy arra a neve is utal -, hogy a különböző bőrtípusok keverednek, kombinálódnak. Ebben az esetben a T-zóna és az orcák bőre eltérő, így egyrészt máshogy is néznek ki, másképp is reagálnak a különböző hatásokra és termékekre és éppen ezért speciális kezelést és ápolást igényelnek. A zsírosabb részt a faggyú túltermelése, a szárazabb részt a faggyú-, és lipidhiány jellemzi, bár ez lehet normál is.
Jellemző rá, hogy:
- T-zónában zsíros bőr általában,
- ezen a területen tág pórusok és fénylő bőr,
- az orcákon normál vagy száraz bőr.
Érzékeny bőrtípus
Végül, de nem utolsó sorban pedig ejtsünk néhány szót az érzékeny bőrűekről is, hiszen az érzékenység társulhat bármelyik alap bőrtípushoz és nagyon sok embert érint illetve különleges ápolást igényel, úgyhogy lássuk most ezt is kicsit részletesebben! Ebben az esetben nem ép a természetes védőréteg, így könnyebben irritálódnak és hatnak rájuk a különböző káros behatások is. Ebből kifolyólag fokozott figyelmet kell fordítani nem csak ápolásukra, de a speciális védelmükre is!
Nos, ennyi volt mára ez a bejegyzés - remélem, hogy tetszett és hogy hasznos volt számotokra.
Ha bármilyen kér(d)ésetek van, akkor is elértek a blogos Instagramomon DM-ben vagy "azegyedisegertek@gmail.com" email címen! Legyen további szép napotok és csodálatos hetetek!
Fruzsi
xoxo