A mai napon egy szerencsére nem túl sok embert érintő, de így is nagyon fontos témát érintünk, a napallergiát. Ez egyébként is egy izgalmas és fontos terület, de így, hogy végre valóban beköszöntött a nyár és vele együtt a szikrázó, égető napsütés is, kiemelt jelentőséggel bír. Ha kíváncsiak vagytok a részletekre és hogy pontosan mit is takar a napallergia illetve arra, hogy mit lehet tenni ha valaki ebben szenved, akkor maradjatok velem és vágjunk is bele! ;)
Nos, először is annyi előtörténetet szeretnék hozzáfűzni, hogy nálunk a családban nagymamámnak van napallergiája illetve tini koromban volt egy időszak amikor nekem is úgy viselkedett a bőröm az első igazi napsütésekre, mintha napallergia lenne kialakulóban, de ezt szerencsére "kinőttem". Úgyhogy részlegesen érintett vagyok a témában, így van egy kis rálátásom, de azért nem akkora nyilván, mint aki nap, mint nap ezzel küzd. Ennek ellenére szeretném veletek megosztani azt amit én tudok és szerintem mindenképp érdemes tudni erről a problémáról illetve tippeket, trükköket is megosztok veletek.
Először is jó tudni, hogy hogyan is nyilvánul meg pontosan a napallergia. A napra azonnal viszkető pattanások jelennek meg és/vagy bőrpír, de egyeseknél akár csalánkiütés is jelentkezhet, de azért ez eléggé változó, hogy kinek hányszor jön elő élete során. A napallergia okozta reakciókat, tüneteket a bőrbe hatoló és a bőrsejteket károsító, túl erős UVA sugárzás okozza. Ugyanis a bőrünk erre védekezőrendszerével reagál: begyullad és kipirosodik. Ez a jelenség főleg a 20 és 40 éves korú nőket érinti a legnagyobb százalékban, de nemtől és kortól függetlenül bárkinél kialakulhat. (Például a nagymamámnál már 40 éves korán túl jelentkezett.)
...és hogy mit lehet tenni ellene? Bár elég szörnyen hangzik ez az egész, de szerencsére elég sokat lehet tenni ellene. Ezek közül összeszedem most az általam legfontosabbaknak tartottakat:
- az első legfontosabb a védekezés, megelőzés, vagyis a magas UVA és UVB sugárzás elleni napozókrémek, fényvédők használata. Ha valakinek napallergiája van, akkor érdemes a bőrgyógyászok által javasolt nagy hitelű márkákban gondolkozni, mint a Bioderma, a La Roche-Posay vagy az Eucerin. Ezeknek a márkáknak van kifejezetten napallergiára kifejlesztett napkrémjük már, úgyhogy biztosan megfelelően fognak védeni és viselkedni a bőrrel. (Zárójelben jegyzem meg, hogy a "sima" embereknek is fontos, hogy két-három óránként újrakenjék a napvédőket, de ezen csoport esetében ez hatványozottan igaz, úgyhogy ezt szerves részévé kell tenni a napoknak.)
- a napozás után érdemes élni a különböző napozás utáni krémekkel, melyek közül azok a legjobb választások melyek aloe verát vagy panthenolt tartalmaznak
- ami a napallergiások esetében szintén kiemelt jelentőségű, hogy ha csak lehet kerülni kell vagy minimálisra korlátozni a 11 és 16 óra közötti napon töltött időtartamot
- és ami szintén nagyon fontos az a hidratálás, nem csak kívülről, hanem belülről is
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése