Végre itt a nyár! (Legalább is remélem, ugyanis azért még inkább csak a remény sugarát csillogtatta meg, de én ebben (is) optimista vagyok és bízok benne, hogy most már azért marad is a nyárias időjárás és melegség és nem kell minden nap az esőtől szenvednünk...)
Ennek kapcsán nyilván ami elsőként az ember eszébe jut az a napsütés, a meleg, a strand és még sok egyéb szuper dolog, ami a nyárhoz köthető. Mindezek közül a legjobban és a leginkább a meleget és a napsütést várjuk a legtöbben szerintem ezek közül, melyek instant örömforrások lehetnek ha az ember ilyen beállítottságú, mint például én. Viszont tudnak azért ezek is sajnos kellemetlenséget is okozni, amikre nem mindig gondolunk első körben. A mai bejegyzésben ezeket szeretném egy kis csokorba szedni és felhívni rá a figyelmet, hátha így tudatosabban, óvatosabban és figyelmesebben el tudjátok kerülni ezeket. Nekem sajnos személyes élményeim is vannak ezekkel akár a távolabbi, akár a közelmúltból, úgyhogy a tapasztalataimat is meg tudom osztani veletek, nem csak a tényeket. Remélem hasznos lesz számotokra ez a bejegyzés és azt is, hogy kíváncsiak vagytok rá - ha így van, akkor vágjunk is bele! ;)
- Nos, az első és legfontosabb, az a fényvédelem, mint azt már tudjuk. Ha ez kimarad és/vagy nem megfelelően és körültekintően választjuk meg a naptejünket/fényvédőnket és/vagy nem kenjük újra, akkor bizony jó esélyünk van a leégésre. Persze ezt ember-, és bőrtípusa is válogatja, hiszen valaki még minden bekenés ellenére is hajlamos sajnos leégni, valaki pedig akkor sem ég le, ha a tűző napon (akár naptej és minden egyéb nélkül) sütteti magát. Természetesen ez utóbbi "megoldást" senkinek se javaslom, sőt...! Lényeg a lényeg, mindenkinek oda kell figyelni a fényvédelemre a megfelelő napozó termékek és fényvédők megválasztásával és használatával. Ha ne adj' Isten mégis leégtünk volna, akkor pedig vannak olyan készítmények ma már, amik segítenek ebben a kellemetlen helyzetben. Gondolok itt egyrészt a sima "napozás utáni" termékekre, a frissítő, nyugtató kis permetekre, a különböző hűsítő termékekre és az aloe verás készítményekre. Kinek mi válik be ezek közül, de az biztos, hogy csökkentik és elviselhetőbbé tudják tenni ezek a napégés okozta tüneteket és fájdalmat.
- A második pont már kevesebb embert érint, de ettől függetlenül egyáltalán nem elhanyagolható és mindenképpen tudnunk kell róla, hogy felismerjük, ha éppen rajtunk jelentkezik. Ez pedig nem más, mint a napallergia - te hallottál már róla? Vagy esetleg saját magad is átélted már?
A napallergia könnyen felismerhető arról, hogy bőrpír és/vagy viszkető pattanások jelennek meg az ember bőrén miután kimegy a napra. Ezeket a túl erős UVA (és UVB) ultraibolya sugárzás váltja ki, melyre a bőrünk immunválaszt ad védekezésképpen: bepirul és begyullad. Sok egyéb tényező is hozzájárulhat még és több típusa is ismert, de a legáltalánosabb az előbb említett tünetekkel jelentkezik. Érdekes, hogy vannak, akiknél újra és újra jelentkeznek a tünetek, míg másoknál életük során csak néhány alkalommal. Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy beszéljek róla, hogy nekem van ezzel tapasztalatom, ugyanis tini koromban valamikor (vagy talán még előtte 1-2 évvel) nálam is jelentkeztek a kis viszkető "puklik", mini hólyagocskák (nálam nedvezés nélkül) ahogy az igazi első nyári napsütésre kimentem. Nekem mindig a felkaromon jöttek ki ezek és csupán pár napig tartottak illetve ez csak 2-3 nyár elején volt tapasztalható - előtte és utána soha. Nálam mindenféle kenegetés nélkül elmúltak ezek és nem is tulajdonítottam neki nagy jelentőséget, mert mindig úgy tűnt, mintha csak idő kellene a bőrömnek, hogy megszokja az erősebb, nyári napsugárzást. Mai fejjel azonban már másképp állnék hozzá, hiszen tudom, hogy meg lehet előzni, ha egyrészt már előbb magas UVA és UVB sugárzás elleni napozókrémeket kezdek használni, mintsem hogy az első erősebb napsugárzást "megvárom". Vannak kifejezetten napallergiára kifejlesztett napkrémek is ma már (a Bioderma például tudom, hogy gyárt ilyeneket), úgyhogy ilyet is bevetnék, ha újra előjönne nálam. Ezenkívül pedig még inkább figyelnék arra, hogy kerüljem a kritikus időszakban való napon tartózkodást, még inkább élnék a napozás utáni krémekkel illetve fokozatosan szoktatnám a bőrömet hozzá az erősebb napsugárzáshoz annak reményében, hogy így jobban fel tud készülni rá és kevésbé reagál rá negatívan. Ha ti is tapasztaljátok magatokon a napallergia tüneteit, akkor érdemes ezekre odafigyelni, hiszen a saját (és a bőrötök) életét könnyítitek így meg. - Az utolsó pedig amire szeretnék mindenképpen kitérni, az a mindenkit érintő napozás következtében még inkább fellépő száraz bőr. Erre egyébként is mindig minden körülmények között oda kell figyelni, de napozás közben és után mindenképpen. Nem szabad megfeledkezni a hidratálásról mind kívülről (hidratáló test-, és arcápoló termékekkel) illetve belülről (megfelelő mennyiségű folyadékbevitellel)! A nagy pancsolásban, napozásban és szórakozásban sokan ezt elfelejtik és így alakul ki a rosszullétek egy része illetve a bőr is nagyon megsínyli ezt, úgyhogy tényleg nem éri meg kockáztatni...
Nyilván vannak még egyéb témák is amiket lehetne érinteni, de én erre a háromra szerettem volna mindenképpen kitérni kicsit részletesebben. Hiszen ezek azok véleményem szerint, amik sokakat érintenek és amikre érdemes odafigyelni illetve ezeket éltem át én is személyesen. Ezek a fontos, de apró odafigyelések és lépések nem vesznek el sok időt és higgyétek el, hogy kifizetődőek, aztán pedig nyugodtan élvezhetjük az egyébként nagyon jóleső napsütést és jó időt! ♥
Nos, ennyi volt mára ez a bejegyzés - remélem, hogy tetszett és hogy hasznos volt számotokra.
Ha bármilyen kér(d)ésetek van, akkor is elértek a blogos Instagramomon DM-ben vagy "azegyedisegertek@gmail.com" email címen!
Legyen további szép napotok és csodálatos hetetek!
Fruzsi
xoxo