Mi is az a maskne?
A szó az angol mask + acne szavak összetételéből képzett, mely már elég jól körülírja a problémát és szerintem elég kis frappáns, könnyen megjegyezhető kis fogalom. Maga a szó a maszkviselés következtében kialakuló gyulladásos bőrhibákra utal, ami a jelenlegi helyzetben, a jelenlegi körülmények között az egyik legtöbb problémát okozó problémává vált világszerte.
Mielőtt jobban belevágnék a témába, szeretném mindenképpen leszögezni még itt az elején, hogy a maszk viselését nagyon fontosnak tartom, nem csak azért mert nagyon sok helyen és körülmény között kötelező, hanem mert hatalmas szerepe van a védekezésben. Úgyhogy ez a bejegyzés még véletlenül sem a maszkok ellen vagy a maszkviselés ellen szól, hanem épp amellett, hogy viseljük őket, de emellett vigyázzunk az arcunk állapotára is. Ez a kettő mehet szépen egymás mellett kéz a kézben, csak nagyobb figyelmet kell a témának szentelnünk - véleményem szerint.
De hogyan is működik a mechanizmus?
Egyrészt a maszk folyamatosan mechanikailag dörzsöli az arcunkat, emellett pedig nem hagyja rendesen szellőzni, aminek hatására izzadhatunk alatta illetve a beszéd miatt is nedvesség jelenik meg és mindezek együttese egyenes utat jelent(het) ahhoz, hogy a pórusaink eltömődjenek és a mikroorganizmusok felszaporodjanak. A pórusok eltömődése okozhat mitesszereket illetve akár pattanásokat is, míg a mechanikus dörzsölés következtében kialakuló kis mikrohorzsolások szabad utat jelentenek a szennyeződések bejutásának a bőrbe. Ezek egyike sem hangzik túl kecsegtetően azt hiszem és bár biztos van akiknek semmi hasonló problémát nem okoz a maszkviselés, de úgy gondolom elég sokan vagyunk akiknek megjelentek mostanra már a kisebb-nagyobb tünetek.
Saját történet
Nálam a kis pici pattanások szintjéig jutott el a dolog, amik addig míg vidéken otthon voltam nyáron és csak boltokba viseltem a maszkot egyáltalán nem volt jellemző. Ősztől azonban mióta beindult az egyetem és a lakáson kívül mindenhol maszkot viselek (igen, nálunk első perctől minden előadáson és gyakorlaton is kötelező a maszk viselése), így elég hamar felütötte magát ez a probléma, ami nem kis fejfájást okoz a mindennapok során. Nyilván az egészségünk a legfontosabb és ennek oltárán kibírom ezt a kis kellemetlen "mellékhatást", de azért azt hiszem érthető, hogy nem ujjongok mikor végre elmúlik az egyik, akkor kijön egy másik az arcom egy másik, maszk által fedett területén.
Prevenció - megelőzés
- csak ott viseljük ahol kötelező és szükséges (ez mondjuk nálam nem tud például ennél jobban leszűkülni, de itthon mondjuk nyilván nem viselem és ilyenkor hagyom szellőzni az arcomat, amit biztos vagyok benne, hogy nagyon élvez - szóval természetesen a szabályokat és a biztonságot szem előtt tartva ajánlom ezt)
- rendszeresen mossuk és/vagy cseréljük a maszkot - típusától függően
- ha textilmaszkot választotok, figyeljetek oda az anyagára, ha lehet 100%-ban pamut textilmaszkot szerezzetek be és minden használat után mossátok ki (öblítő nélkül, ugyanis amellett, hogy irritálhat, hozzájárulhat a pórusok eltömődéséhez)
- a sminkeléssel bánjunk csínján - bár én sem tudok teljes mértékben lemondani a sminkelésről, mert néha igenis kell, hogy jobb kedvem legyen és hogy jobban érezzem magam vagy kiéljem egy kicsit a kreativitásomat illetve a smink iránti szeretetemet, de azért azt érdemes tudni, hogy a smink sajnos tovább ronthatja a maskne állapotát, hiszen eltömítheti a pórusokat. Főleg az alapozó itt a "ludas", úgyhogy itt kell jól választani - például egy olyat, ami alapvetően nem pattanásokat és igyekezzünk minél véknyabban felvinni. Amennyiben nem szükséges pedig kerüljük, főleg ha már megjelentek a tünetek. Nehéz ez, én is tudom, hiszen én is imádok sminkelni, de most sokszor választom a smink nélküliséget, mint az esetleges még több pattanást. Ha pedig neked ez nem elég, akkor készíts valami extra szemsminket, hogy kompenzáld a hiányt. ;)
- még fokozottabb és mélyebb bőrtisztítás - legalább a nap végén
- használjunk speciálisan akné elleni termékeket (gél, tonik stb.)
- mindig vigyünk fel nappal is arckrémet, hogy ne csak ápoljuk az arcunkat, de csökkentsük is ezzel a mechanikus dörzsölést - viszont a maszkot csak azután vegyünk fel mikor ez már beszívódott
- az arckrémünk semmiképpen se legyen komedogén (mitesszerképző), sűrű, zsíros, amelyek könnyebben eltömíthetik a pórusokat, segítve ezzel az egész negatív folyamatot
- az esti arcápolási rutinba több a problémás bőr kezelésére hatékony összetevőt alkalmazzunk, mint például a szalicilsav, niacinamid (én ezt is használok az arcomra), AHA sav - ezekkel azonban vigyázzunk, ha irritált a bőr, akkor válasszuk a minél kisebb koncentrációt vagy próbálkozzunk más termékekkel
Kép a Notinoról |
- a kialakult pattanásokra használjunk helyi ápoló terméket, ami kis területen hatékonyan fejti ki a hatását (én erre a propoliszt használom, de vannak erre kitalált készítmények is már és mivel a propoliszom hamarosan kiürül, én is böngészek ezek között - például ez a La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 nyugtató és megújító balzsam már nem egy embernek hozta rendbe a pattanásos, aknés arcát - köztük egy közeli ismerősömét is -, úgyhogy én erre neveznék be most a téma kapcsán először)
Nos, ezek lettek volna az én tippjeim illetve amikre én próbálok odafigyelni mióta kialakult ez a helyzet és - lekopogom -, de most mióta az orrom alatti pattanás elmúlt ( még picit látszik azért a nyoma), azóta nem jött ki új, úgyhogy remélem ez az extrább odafigyelésem miatt van illetve a termékek miatt amiket használok.